Цікаво знати!

Опис донецьких і виділених в колекціях сортів кісточкових і коротко - агротехніка

ЧЕРЕШНЯ

Однією з найулюбленіших кісточкових культур в Україні була і залишається черешня. Амазонка, Аннушка, Аеліта, Валерія, Василина, Донецька красуня, Дончанка, Прощальна, Сестричка, Етика, Ярославна. Це список можна продовжити. І зараз вже важко уявити, що в недалекому минулому культура черешні в Україні була тривалий час передставлена старими західноєвропейськими сортами, у яких зимостійкість квіткових бруньок у більшості з них недостатня і вони систематично вимерзали в північній половині України, а урожай часто складався з одиничних плодів. Єдиним досить зимостійким сортом був жовтоплідний пізноцвітлий і пізньостиглий сорт Дрогана жовта, в умовах Донбасу з масою плодів 5-6 г, але через дрібноплідний це вже «вчорашній» день. Є чимало великоплідних її «дітей», «онуків» і «правнуків», які за морозостійкістю їй не поступаються і всіх термінах дозрівання та цвітіння.

В результаті виконаної селекційної роботи створено ряд донецьких сортів та форм черешні, що характеризуються різноманітним фарбуванням (жовті, рожеві, червоні, темно-червоні, практично чорні), великоплідність (маса плодів до 8-9 г) у деяких сортів досягає 12-14 г), з гарним десертним смаком і, що важливо, різними термінами дозрівання (від надранніх до дуже пізніх). Це дає можливість практично протягом двох місяців ласувати свіжими плодами черешні. Однак головною їх якістю пристосування до складних грунтово-кліматичних умов - підвищена морозостійкість та посухостійкість. Адже виведені вони тільки до грунтово-кліматичних умов Донбасу, і деякі можуть змагатися з кращими південними сортами.

Для черешні, як і вишні, кращі грунти - супіщані, на них вона рідше гине, але черешня, при гарному догляді, може відмінно рости і на суглинках, тільки бажано змінити місце підщепу магалебку на магалебку сумісну з черешнями з США, Угорщини та інших країн.

Необхідно враховувати, що саджанці черешні в перші 2-5 років мають понижену морозостійкість і перед посадкою однолітки зберігають у підвалах. Якщо в першу зиму після посадки буде мороз –300С, саджанці необхідно зрізати на зворотний ріст. Сильні заморозки по зеленому конусу діють на південні сорти не гірше морозу в –270С, який губить у них квіткові бруньки. Після цього заморозку по зеленому конусу вони цвітуть, але зав'язь у квітці мертва і врожаю не буде. Донецькі черешні цей мороз і заморозок витримують та добре плодоносять. Але в перші п'ять років у будь-яких черешень особливо сильний заморозок - мороз по зеленому конусу, може викликати загибель ростових бруньок. Для відновлення дерев необхідно прищипнути одиничні пагони і зробити легке омолодження для пробудження адвентивних (сплячих) бруньок. Це явище спостерігається в Донбасі, по всьому центру і півночі України (приблизно раз на 15 років), але не буває на півдні України. Частина донецьких сортів черешні дають середній урожай і після –300С морозів.

Потрібно звернути увагу на формування дерев черешні в перші 2 роки життя в саду, коли закладається основа крони. У рік посадки не скронована однолітка зазвичай у більшості сортів дає 1-2 бічні бруньки, тому до весни другого року життя необхідно у провідника залишити 5-6 бруньок, у бічних гілок - 1-2 бруньки. Це на рік затримає плодоношення. При подальшому формуванні крони, щоб у майбутньому не довелося зпилювати товсті гілки, потрібно дивитися, щоб верхівки основних та бічних пагонів находились на відстані 50-70 см один від одного. Інші гілки скорочують для створення плодової деревини.

Обприскування проти коккомікоза, який у черешні буває дуже рідко і починаючиється з Валерія Чкалова, якщо він з'являється під час плодоношення, проводиться сумішшю сірки з вапном (1% + 1%). Обприскування проти вишневої мухи - тільки у середніх і більш пізно дозріваючих сортів черешні під час цвітіння білої акації. Щоб плоди черешні не тріскалися необхідний хороший полив на початку наливу плодів. У рідкісні роки, коли в період дозрівання майже щодня дощі - більшість донецьких сортів не тріскається (виняток - Джерело та Рання розовінка).

Рання розовинка - сорт черешні (Дрогана жовта х Скороспілка), схрещування проведено в Мелітополі. Дуже раннього терміну дозрівання, через 3 дні після Ранньої Марки і на 3 дні раніше скороспілки. Зимостійкість деревини та квіткових бруньок близька до Дрогани жовтої. Стійкий до коккомікозу. Вступає у плодоношення на 4-5-й рік, урожайність щорічна і висока, до 10-річного віку досягає 40 кг, старше - 80-90 кг. Плоди округлої або плоско-округлої форми, жовті з рожевим рум'янцем, середня маса 5-6 г (зберігається до старості дерева), м'якоть солодка з невеликою кислинкою. Оцінка смаку 4,2 бали; полубігарро. Плоди використовуються для вживання в свіжому вигляді, крона округла зі стриманим ростом до 4м. Це один із найбільш морозостійких сортів і засухостійких сортів в дуже ранній групі. Рекомендується розмножувати в північній половині України. За повідомленням з Білорусії, після випробування розмножується деякими розплідниками півдня цієї країни.

Недолік - в рідкісні дощі в період дозрівання може трохи тріскатися.

Жовточок - плоди яскраво-жовті, масою до 5-6г, дозрівають одночасно з Ранньої розовинкою, але трохи поступається останньою в морозостійкості.

Джерело - (Сіянець Дрогана жовта в оточенні В. Чкалова). Плоди дозрівають за 2 дні до Валерія Чкалова майже темно-червоні, щільном'ясні (бігарро) - що рідко в цей термін дозрівання. Маса плодів до 8г, відмінного смаку. Зимостійкість трохи вище, ніж у В. Чкалова. Триває вивчення. Сорт раннього терміну дозрівання, в умовах Донбасу в середині першої декади червня, на один-два дні раніше сорти Валерій Чкалов. Дерево середнє за зростанням, з округлою кроною. Зимостійкість вища, ніж у сорту Валерія Чкалова, але небагато поступається сорту Дрогана жовта. Скороплідний. Дуже врожайний. Плоди округлої форми, червоного кольору, з повною м'якоттю, маса 7-8 г, доброго солодкого смаку з помітною кислинкою, універсального використання. Більше та щільніше, стійкіше одночасно созревающего Бігарро рання Булата. Але безперервні дощі викликають розтріскування. Переданий в ГСИ.

Валерія - сорт черешні (Дончанка х Валерій Чкалов) середньораннього терміну дозрівання, на день-два пізніше Валерія Чкалова. Урожайність у 10-річного дерева до 45-50 кг, старше - близько 100 кг. Зимостійкість квіткових бруньок та деревини трохи вище, ніж у Валерія Чкалова. Посухостійкість значно вище, ніж у Валерія Чкалова. Стійкість до коккомікозу висока.

Скороплідний, вступає у плодоношення на 4-5-й рік. Маса плодів 8-9г, плоди відмінного смаку, який не змінюється від погодних умов, полубігарро, темно-червоні, універсального призначення. Смакові якості не гірше, ніж у Валерія Чкалова (4,3-4,4) бала. У плодах міститься: сухих речовин - 16,66%, Схарія - 10%, кислот -0,48%, вітамі-ну С - 7, 21 мг%.

Хороші запилювачі: Дончанка, Рання розовинка, Сестричка, Донецьке вугіллячко, Ярославна, Донецька красуня, Валерій Чкалов, Аннушка. Поганий запильник - Етика. Відмінні особливості сорту: дерево сильноросле, але гілкується краще батьківського сорту і можна формувати округлу або плоско крону. Районований на Україні.

Ярославна - сорт черешні (сіянець Дрогана жовта в оточенні мелітопольських гібридів з Новоселідовского сортосаду) середньораннього терміну дозрівання, приблизно на 3 дні пізніше Валерія Чкалова (кінець першої декади червня). Урожайність до 10-річному віку - до 40-50 кг з дерева, старше - до 70-100 кг. Зимостійкість деревини і квіткових майже близька до зимостійкості Дрогана жовта. Стійкий до коккомікозу. Скороплідний, вступає в плодоношення з 4-5-річного віку.

Плоди округло-елліпсовіднимі форми, темно-червоні, при повному дозріванні практично чорні, маса 7-8 г, полубігарро, доброго смаку (4-4,3 бала). У плодах міститься: до 24,39% сухих речовин, 13,76% цукрів, 0,8% кислот, 2,64 мг% вітаміну С.

Хороші запилювачі: Дончанка, Донецька красуня, Валерія, Валерій Чкалов, Аннушка. Середні: Вугіллячко, Етика, Мелітопольська рання, Аеліта, Дрогана жовта. Погані: Рання розовинка, Сестричка.

Відмінні особливості сорту: висока морозостійкість та посухостійкість; скороплодность; хороший тип плодоношення; відмінні консервні якості плодів (4,8-5,0 балів), з дуже приємним ароматом; гідність сорту - слабка розтріскуваність плодів після дощів перед дозріванням у порівнянні з іншими промисловими сортами; дерево середньоросле; крона округла. Районований на Україні і півдні Росії.

Прощальна. 54-82 (Дончанка х В. Чкалов) х Джерело - сорт ранній, дуже великий, один з останніх, зовсім недавно виведених. Дозріває в умовах Донбасу через 5-6 днів після В. Чкалова. Дерево середньої сили росту з округлою кроною. Зимостійкість досить хороша, вище, ніж у сорту Валерій Чкалов, але трохи нижче Дрогана жовта. Скороплідний. Урожайний.
Плоди округлої форми, темно-червоні із щільною м'якоттю, дуже великі, маса до 12-14 г, доброго смаку, універсального використання.

Леся - (Червона щільна х В. Чкалов). Сорт раннього терміну дозрівання, в умовах Донбасу - в першій декаді червня. Дерево середньої сили росту з кулястої кроною. Зимостійкість висока. Скороплідний. Врожайність висока і становить 70-80 кг з дере-ва. Сорт не вимогливий до тепла. Плоди серцеподібної форми, темно-червоні, середня маса 6-8 г, дуже хорошого смаку, універсального використання. На жаль, уражається коккомікозом одночасно з батьками.

Донецька красуня - сорт отриманий в результаті схрещування Дрогани рожевої і Валерія Чкалова (проведено в Мелітополі), середнього терміну дозрівання, для Донбасу - 17-18 червня. Урожайність до 10-річного віку - до 40 кг, старше - до 80-90 кг. Зимостійкість дерева близька до Дрогани жовтої. Стійкість до коккомікозу висока. Дерево вступає в плодоношення на 6-ий рік, трохи пізніше за інших донецьких сортів. Плоди округлої форми, червоні, з щільною м'якоттю, середня маса 9-10 г, з відмінним десертним смаком. Дегустаційна оцінка - до 5 балів. У плодах міститься: до 25,56% сухих речовин, до 15,75% цукру, 1,9% кислоти, від 1,76 мг% до 11,46 мг% вітаміну С.

Хороші запилювачі: Донецький вугіллячко, Ярославна, Аннушка, Етика, Сестричка; се-ня: Дрогана жовта, Валерія, Валерій Чкалов, Дончанка, Аеліта.

Відмінні особливості сорту: достатня висока морозо- та посухостійкість, хороший тип плодоношення. Єдиний з донецьких сортів з широко бенкетною далекою кроною, через що трохи затримується плодоношення. Донецьку красуню доводиться періодично знижувати до висоти 4 м. Плоди універсального призначення. Хоча компот з неї доброго смаку, але недовго зберігає гарний колір. За рідко зустрічається у черешні десертний смак сорт рекомендується розмножувати майже по всій Україні і південь Рос-сии. Районований у ряді областей України.

Василіса - новий, великоплідний сорт середнього строку дозрівання. Отриманий від схрещування сортів Донецький вугіллячко і Донецька красуня. Відрізняється скороплідністю (з 4-5 років), високою врожайністю, зимостійкість дерев і плодових бруньок вище середнього, стійкість до коккомікозу висока. Плоди дозрівають у 2 декаді червня, одночасно з Донецької Красунею. Плоди дуже великі (масою 12-14 г), округлі, червоні, плотномясісті, доброго смаку (4,25-4,5 бали). Споживають свіжими, а також для приготування високоякісного компоту.
Представляє інтерес для промислового й особливо аматорського плодівництва в умовах Донбасу, інших степових і лісостепових областей України. Сорт переданий в Держсортовипробування, а також випробовується в США, Угорщині та інших країнах.

Дончанка - сорт черешні (сіянець Дрогана жовта в оточенні мелітопольських ги-Бріді і сортів з Новоселідовского сортосада) середньопізнього терміну дозрівання (в Дон-бас-до 25 червня). Урожайність до 10-річного віку - до 50-60 кг з дерева, старше - до 80-100кг. Зимостійкість дерева і квіткових бруньок на рівні або вище Дрогани жовтої. Стійкість до коккомікозу висока. Скороплідний, вступає у плодоношення на 4-5-й рік. Маса плоду до 8 г, зберігається до кінця життя дерева (28-30 років). Плоди округлої форми, з щільною м'якоттю, жовті, з яскравим рум'янцем. Дегустаційна оцінка 4-4, 2 бали. У плодах міститься: сухих речовин - до 21%, цукрів - до 15,4%, кислот -1,3%, вітаміну С-1, 76мг%. Хороші запилювачі: Дрогана жовта, Рання розовинка, Сестричка, Вугіллячко, Етика, Ярославна, Донецька красуня, Валерій Чкалов, Валерія, Аннушка, Аеліта.

Відмінні особливості сорту: підвищена морозостійкість і посухостійкість, відмінний тип плодоношення; компоти з Дончанки оцінюються на півбала вище, ніж компоти з Дроганою жовтою не буріють, легко формується округла форма крони, пошани не потребує зниженні зростання. Сорт рекомендується для розмноження по всій Україні. Районований у ряді областей України, в Ростовській області Росії.

Аннушка - сорт черешні (Дончанка х Валерій Чкалов) середньопізнього терміну дозрівання - в кінці червня (25-27). Урожайність до 10-річного віку - до 40-50 кг з дерева, старше - до 100 м. Зимостійкість деревини і квіткових бруньок (до-300С) висока - на рівні, іноді вище, Дрогани жовтої. Стійкість до коккомікозу середня. Скороплідний, вступає у плодоношення на 4-5-й рік.
Плоди плоско серцеподібної форми, темно-червоні, з щільною м'якоттю, великі, 9-10 г, з відмінним смаком, із сухим відривом навіть недозрілих плодів. За розміром плодів та смаком це один з кращих донецьких сортів. Дегустаційна оцінка 5 балів (десертний смак, рідко зустрічається у черешні). Плоди універсального використання. У плодах міститься: розчинних сухих речовин - 21,34%, цукрів - 9,62%, кислот -0,70%, вітаміну С - 8,55 мг%. Перші, ще недостатньо перевірені відомості - на черешневому підщепі як і батьківський сорт Валерій Чкалов стає середньоврожайним.

Хороші запилювачі: Дончанка, Дрогана жовта, Рання розовінка, Сестричка, До-нецький вуглинку, Етика, Ярославна. Середні запилювачі: Донецька красуня, Валерія, Вале-рій Чкалов. Районований в Росії.

Аеліта - сорт черешні (сіянець Дрогана жовта в оточенні мелітопольських гибрідів і сортів з Новоселідовского сортосада), середньопізнього терміну дозрівання. Урожайність до 10-річного віку - до 50-60 кг з дерева; старше - до 100 кг і більше. Зимостійкість дерева і квіткових бруньок близька до Дрогани жовтої. Стійкість до коккомікозу підвищена. Скороплідний, вступає у плодоношення на 4-5-й рік. Плоди жовті, з яскравим рум'янцем; м'якоть плодів щільна, маса 9 м. Дегустаційна оцінка 4-4,3 бала. У плодах міститься: сухих речовин - до 18,82%, цукрів - 7,64%, кис-лот - 0,54%, вітаміну С 9,68 мг%. Відмінні особливості сорту: підвищена морозостійкість і посухостійкість; при правильній обрізці дає округлу і плоско крону, майже не потребує її зниження; оцінка компоту на півбала вище, ніж Дроган жевтій.
Рекомендується для розмноження на більшій частині України та по півдню Росії. Районований в ряді областей України.

Етика - сорт черешні (Дончанка х Валерій Чкалов) середньопізнього терміну дозрівання - до третьої декади червня. Врожайність щорічна і висока: до 10-річного віку до 40-50 кг з дерева, старше - до 80-90 кг. Зимостійкість деревини і квіткових бруньок (до-300С) висока - на рівні, іноді вище, Дрогани жовтої. Стійкість до коккомікозу відмінна. Скороплідний, вступає у плодоношення на 4-5-й рік. Дерево з середнім зростанням і округлою кроною. Плоди округлої форми, темно-червоного кольору, з щільною м'якоттю, з сухим відривом від плодоніжки, маса до 8 г, доброго смаку, в сприятливі роки мають десертний смак. Плоди універсального призначення, компот хорошої якості. Дегустаційна оцінка - 4,4 бала. У плодах міститься: до 20,38% розчинних сухих речовин, 12,3% цукрів, 0,59% кислот, 7,64 мг% вітаміну С. Хороші запилювачі: Дончанка, Рання розовинка, Сестричка, Донецьке вугіллячко, Ярославна, Донецька красуня, Валерій Чкалов, Аннушка. Поганий запильник - Валерія.

Відмітні особливості: крона округла, зі стриманим ростом - не більше 4м; високі морозостійкість і посухостійкість.

Рекомендується розмножувати по північній половині України. Випробовується в Госсорто-мережі і в ряді країн.

Катюша - 2-ге покоління від Дрогани жовтої. Термін дозрівання середньопізній, плоди темно-червоні, із сухим відривом, бігарро, маса до 9 г з своєрідним смаком («м'ясна» - багато не з'їси). Морозостійкість вище середньої. Переданий в ГСИ.

Донецьке вугіллячко - сорт черешні (Дрогана жовта х Валерій Чкалов; схрещування проведено в Мелітополі) з дозріванням між середньопізніх і пізніх, для Донбасу - кінець червня - початок липня. Урожайність до 10-річного віку - до 55-60 кг дерева, старше - до 100-120 кг і більше. Зимостійкість дерева трохи поступається Дрогані жовтій, але значно вище, ніж у «батька» - Валерія Чкалова. Стійкість до коккомікозу висока. Скороплідний, вступає у плодоношення на 4-5-рік. Плоди плоско-округлої форми, темно-червоні, з щільною м'якоттю, маса 8-9 г, хорошого кисло-солодкого смаку, із сухим відривом навіть не достиглих. Плоди набувають темно-червоне забарвлення задовго до дозрівання. Сорт дає чудові на смак компоти з прекрасним ароматом. Дегустаційна оцінка свіжих плодів - 4 бали. У плодах содер-жітся: сухих речовин - до 19-24%, цукрів - 12-15%, кислот - 0,5-0,9%, вітаміну С - 8-18 мг%.

Хороші запилювачі-Дончанка, Дрогана жовта, Рання розовінка, Етика, Ярославна, Донецька красуня, Валерій Чкалов, Аннушка, Аеліта, Валерія. Поганий запильник-Сесто-ренко. Районований на Україні і в Росії.

Сестричка - це вишня-черешня черешневого типу (вишні-черешні Уманська ско-роспелка в оточенні черешень) пізнього строку дозрівання, (одночасно з Дроганою жовтою - 8 -10 липня). Зимостійкість деревини і квіткових бруньок (до-300С) на рівні, а іноді і вище, ніж у Дрогани жовтої. Стійкість до коккомікозу хороша. Скороплідний, вступає в плодоношення на 4-5 рік. Плоди округло-овально-конічні, червоні, з щільною м'якоттю, з помітною кислинкою, масою до 7 р. Дегустаційна оцінка - 4,1 бала. У плодах міститься: сухих речовин - 17,9%, цукрів - 12,65%, кислот - 1,3%, вітаміну С - 3,52 мг%.

Хороші запилювачі: Дончанка, Дрогана жовта, Донецький вугіллячко, Етика, Донецька красуня, Валерій Чкалов, Валерія, Аннушка. Погані запилювачі: Рання розовінка, Ярославна.
Відмінні особливості сорту: крона від округлої до плоско, рідко вище 4 м; висока морозо-і посухостійкість, підвищена лежкість плодів - до 2 тижнів без холодильника і більше місяця в холодильнику, хоча вважається, що черешню можна зберігати в холодильнику не більше 5-7 днів (за повідомленнями любителів-садівників плоди в звичайному холодильнику зберігалися 3 місяці); гірше інших сортів поєднується з місцевими формами магалебкі; компот хорошої якості, але втрачає колір. Рекомендується розмножувати в північній половині України.

Амазонка - (Сестричка х Донецька красуня) сорт пізнього строку дозрівання - в кінці другої - на початку третьої декади липня, через 10-15 днів після Дрогана жовта. Дерево середнього зросту з округлою кроною. Скороплідний. Урожайність регулярна і висока. Морозостійкість дорівнює Драгані жовтій або вище. Плоди серце видною форми, жовті, майже з суцільним рожевим рум'янцем, щільною м'якоттю, маса 7-8 г, доброго смаку. Районований в Україні.

Студентка - (Сестричка х Донецька красуня). Плоди дуже схожі на Амазонку, трохи крупніші 8 г, але дерево поступається по морозостійкості «Сестрі», тому придатна для південної зони.
Виділений в колекції після вивчення більш трьохсот сортозразків, в тому числі з 40 мелітопольських сортів - єдиний, по морозостійкості близький до донецьких сортів.

Великоплідна - виведений в колекції при випробуванні 300 сортозразків черешні. Серед південних сортів виділений за підвищену морозостійкість - приблизно на рівні Донецької вуглинки - мелітопольський сорт Великоплідна. Термін дозрівання - середньопізній. Плоди темно-червоні, маса плодів до 12-14 г, доброго смаку. На жаль може раз-множаться тільки в посушливих областях, де рідко бувають дощі в період дозрівання черешні через сильне розтріскування плодів, навіть від невеликого дощу.

З донецьких сортів черешні менш стійкий до розтріскування тільки Рання розовинка, з районованих - Дрогана жовта, але все ж ці сорти були стійкі до розтріскування ніж Великоплідна. Але остання - поки - сама Великоплідна на земній кулі. До неї близькі за розмі-рам плодів тільки Василина і Прощальна.

ВИШНЯ

Одна з найулюбленіших на Україні плодових порід, якій присвячені мінімум 10 народних пісень.Найбільш великоплідна вишня виростає на супесчаному грунті, але може добре рости і плодоносити і на суглинистому чорноземі. На відміну від інших порід практично всі сорти щорічно добре закладають квіткові бруньки. Більшість сортів відрізняються високою морозостійкістю квіткових бруньок і деревини. Але незважаючи на гарне цвітіння далеко не всі сорти добре плодоносять. Є кілька причин. Головна - гібридне походження вишні, яка сталася від природного схрещування дикої степової вишні (32 хромосоми) з черешнею (16 хромосом), що нерідко викликає порушення в статевому апараті. Крім того кращі вишні (Дюкі або вишні-черешні) походять від повторного схрещування вишень з черешнями, що не рідко призводить до особливо поганої якості пилку, кісточки часто залишаються порожніми.

Зазвичай - коли в саду ростуть тільки вишні-черешні, - навіть якщо їх поруч 5-8 сортів - вони дають одиничні плоди. Хороші запилювачі у вишень - самоплідні сорти, але їх мало і всі вони цвітуть пізно, і тому можуть обпилити тільки пізньоцвітучі сорти вишні. Але вишні - переважна більшість сортів, за малим винятком зберігають здатність прекрасно запилюватися черешнями. Хоча вони квітнуть раніше - на комах зберігається пилок.

При випробуванні 600 сортозразків вишні в Донбасі виявлено, що до половини сортів вколекції і 2/3 з 26 районованих на Україні сортів вишні більш або менш сильно реагують на постійні суховії під час цвітіння, виявляється знижена посухостійкість рильців маточки, вони висихають, пилок не встигає прорости. Але багато сортів можуть добре плодоносити якщо їх рясно полити перед цвітінням і висаджувати вишні на ділянках з потужною лісосмугою, зі східного боку, на західних схилах.

Через слабку заморозкостійкість квіток черешні, якщо вишні висаджуються для запилення в її кварталах - ділянки вибирають на підвищеному місці.

Обприскування отрутами від шкідливих комах можна проводити тільки після цвітіння. Це рятує корисних комах запилювачів, які в майже щорічну похмуру погоду - проводять запилення. Адже в таку погоду бджоли зазвичай сидять у вуликах. Головний шкідник у вишні -вишнева муха вражає сорти середнього і пізнього строку дозрівання. Оприскування отрутами проводиться на початку цвітіння білої акації.

Головна хвороба - коккомікоз з'являється в дні, коли висока вологість повітря супроводжується підвищеною температурою, близькою до 300С і вище. При появі дрібних бурих цяток на самому нестійкому сорті - терміново треба обприскувати весь сад. Навіть якщо плоди почали дозрівати обприскування проводять сіркою з вапном, 2-3 рази (1% + 1%). Не можна допускати осипання листя - дерева можуть загинути взимку, плоди на дереві залишаються не дозріли. Для профілактики - восени і на наступний рік навесні - Оприскування бордоської рідиною.

Сорти вишні відрізняються за силою росту - від слаборослих до сильнорослих. Більшість найбільш великоплідних вишень (дюкі) - сильнорослі.

Дерева вишні часто досить швидко загущающих і швидше черешні припиняють нормальний приріст, їх треба добре проріджувати, і щоб жили не менше черешні при спільній посадці - частіше, ніж у черешні проводять легке омолодження. Щоб не нарушувалось взаємообпилювання черешні, садити не більше 2-х рядів між усіма повторно черешні. Черешня вирощується по 2-4 ряду кожного сорту. Бажано ряди розташовувати поперек східного вітру.

Самоплідні вишні, крім Любско, теж потребують доопилення (10-12% само-плідності). Тільки Любско, у якої 20-40% самоплідна можна вирощувати односортними масивами. Між всіма самоплодними сортами вишні (по 3-5 рядів) висаджується по 2-3 ряду не самоплодних сортів. Площа живлення 3х5 м. Ряди сильнорослих сортів висаджуються з площею живлення 5 х 6 м.

Чудо-вишня. (Гріот остгеймскій х Валерій Чкалов).

Плоди дозрівають дуже рано, разом з Чорнокоркой, маса до 8-9г, темно-червоні, десертні. Дерево сильноросле за зовнішнім виглядом і формою листа нагадує черешню, Тільки колір листя більш інтенсивно забарвлений у черешні. Дерево порівняно скороплодне, сильноросле. Тип плодоношення - черешневий, крона округла. Значно стійкіше до коккомікозу, ніж обидва батьки. Висока морозостійкість та посухостійкість. Урожайність з дерева до 50-80 кг. Дерева цвітуть одночасно з черешнями, тому можуть опилюватися тільки черешнями.

Хороші запилювачі: Донецький Угольок, Джерело, Рубінова рання, Дончанка, Яро-славна, Присадибна, Сестричка, Рання розовінка, Амазонка, Донецька красуня, Ці-ка, Аннушка, і ряд південних сортів. Погані запилювачі: Валерій Чкалов, Таємниця, Дрогана жовта, Французька чорна, Крупноплодная, Прощальна, Василина.
Хоча ще не потрапила в ГСИ, вже розмножується багатьма розплідниками України.

Шпанка донецька. Походження: Булатніковскій х 54-82 (Дончанка х Валерій Чкалов). Дозріває в середньоранній термін, врожайність до 40-50 кг з дерева. Дерево середньоросле, скороплідний, вступає у плодоношення на 3-4-й рік. Плодоносить гірляндами типу черешні, але в основному, по всій довжині однорічного приросту, через що періодично при-ходиться вирізати пагони. Морозостійкість досить висока: може дати середній урожай після 30-градусних морозів. Дерево з підвищеною посухостійкістю, але стійкість до коккомикозу середня. Самоплодность до 5%.
Плоди рожеві, відносно щільні, маса до 8 г, з приємною кислотою. Отримують високоякісні продукти переробки.
Особливості сорту: дуже великі плоди середньораннього терміну дозрівання; добре запилюється багатьма сортами черешні і самоплодни вишнями.
Рекомендується випробувати по всій Україні і в інших країнах.

Нічка. Отриманий від схрещування Норд Стара з черешнею Валерій Чкалов. Дозріває в середній строк. Дерево сильноросле, скороплідний, вступає в плодоношення в 3-4-річному віці. Морозостійкість дерева і квіткових бруньок досить висока, посухостійкий-вость підвищена, висока стійкість до коккомікозу. Плоди великі, маса до 7 г, темно-червоні, доброго смаку. Дають хороші продукти переробки.

Головні особливості сорту: великий розмір плодів; хороші смакові якості; підвищена стійкість до коккомікозу.

Запилювачі ще недостатньо вивчені, але, найімовірніше, це самоплідні вишні. Погано запилюється черешнями.

Рекомендується випробувати по всій Україні і південь Росії.

Донецький велетень. Походження: від схрещування Любско з Валерієм Чкаловим. Плоди дозрівають в середній строк, дерево середньоросле. В умовах Донбасу плодоносить слабо через низьку посухостійкості рильців пестика (властивої в Донбасі більшості районованих в Україні сортів вишні). Виділяється гарною врожайністю в Києві. Стійкість до коккомікозу середня.
Плоди великі, до 8-9 г (одиничні до 12 г), десертного смаку. Дають хороші продукти переробки.
Основна особливість сорту: дуже великі плоди десертного смаку. Морозостійкість і посухостійкість дерева вище середніх показників.

Рекомендується для випробування по всій Україні і південь Росії - там, де немає весняних суховіїв під час цвітіння.

Виділені і розмножуються в Донбасі після випробування 600 сортозразків.

Малятко. Виведений на Саратовській плодово-ягідній дослідній станції. Дерево слаборосле, плоди червоні, маса до 5 - 6 г, доброго смаку, дозрівають разом з Чорнокоркою, але набагато більші і смачніші, морозостійкість квіткових бруньок також вища, ніж у Чорнокорки. Запилюється багатьма сортами вишень у тому числі всіма самоплодни і черешенями.
Стійкість до коккомікозу середня.

На жаль, інші сорти тільки середньопізнього і пізнього термінів дозрівання, але 3 сорти з них самоплідні, з більш високими смаковими якостями, ніж має Любська.

Молодіжна. Виведений в Москві автор Еникеев Х.К. Дерево слаборосле морозостійкість висока. Плоди темно-червоні, маса до 5-6 г, доброго смаку. Дозріває разом з Любською. Самоплідність 10-12%. Стійкість до коккомікозу середня.

Загор`євский. Виведений Москві, автор Єникеев Х.К. Дерево середньоросле, плоди темно-червоні, із сухим відривом, майже десертного смаку, маса до 5-6 м. Дозрівають на 4-5 днів до Любської. Морозостійкість висока. Самоплідність 10-12%. Стійкість до кокомікозу середня.

Норд Стар. Канадський сорт. Дерево майже середньоросле. Плоди дозрівають за 4-5 днів до Любської, маса 4-5 г, доброго смаку. Одні з найбільш стійких до коккомікозу. Самоплідність 10-12%.

Балатон. Угорський сорт. Дерево вище середньої сили росту. Плоди дозрівають пізно, червоні, маса до 5-6 г, доброго смаку. Морозостійкість вище середньої. Стійкість до коккомікозу середня.

СЛИВА

За своїм значенням слива стоїть на третьому-четвертому місцях серед інших культур у світі і на першому - серед кісточкових порід. Вона славиться високою врожайністю, але головне - плоди її діють, подібно женьшеню - не тільки підсилюють перистальтику, що всім відомо, але і підвищують життєдіяльність всього організму.

Сливи умовно поділяються на чотири групи: ренклод, угорки, яєчні і мірабелі.

Ренклод - це сливи з округлою або плоскою формою різного кольору. Венгерки - видовженої форми, нерідко з шийкою, переважно синього забарвлення. Вони - краща сировина для приготування варення, конфітюру, сушіння. Мірабелі - дрібні, окрулі сливи, здебільшого червоні і жовті, з високою цукристістю. Яєчні - плоди нерідко великі, яйцевидної форми з щільною м'якоттю.

Термін дозрівання сливи - з середини липня у надранніх сортів до кінця вересня - у пізніх, тобто більш 2-х місяців. Виникла слива від аличі шляхом потроєння хромосом з 16 до 48. Слива та алича НЕ запилюють один одного. Полукультурки і дика алича використовуються як підщепу для сливи. Але все ж недостатньо сумісна слива з аличею. Тому її треба окуліровати тільки в кореневу шийку, - при високій окуліровці з'являється дуже багато пріштамбової порослі. Урожайність сливи залежить від правильного підбору сортів, і якості грунту. До грунту слива вельми вимоглива і найкраще плодоносить на багатих, удобрених чорноземах. Урожай може бути до 100 і навіть до 120 кг з дерева. Але в Донбаський ряд широко відомих сортів цвітуть і дають одиничні плоди через знижену посухостійкість рильців маточки: наприклад Угорка італійська, Тулі грас, Монфорт, Угорка звичайна, Персикова, Волошка, і ще сортів 10 з 400 випробуваних. Термін життя дерев сливи в умовах України дуже різний: від 13-16 років без зрошення в Донбасі до 35-40 років на зрошуваних ділянках або грунтах з неглибоким (до 3 м) заляганням грунтових вод.

При перещепленні молодого дерева сливи аличею культурною слід враховувати, що будь-які сорти аличі відмінно поєднуються зі сливою. Сортові сливи в кроні плодоносної аличі ростуть погано і їх без кінця душать численні втечі аличі. Сливу краще прищеплювати у сливи.

Слива - одна із найбільш незасухоустійких порід, тому, при недостатній вологозабезпеченості грунту, сливи часто втрачають смакові якості: зникає властива сортам ароматичність, різко знижується цукристість, вітаміни. В результаті, після сильних посух, істотно знижується морозостійкість квіткових бруньок і деревини. Після посухостійкості навіть північні морозостійкі сливи сильно підмерзають. Якщо сливу після посухи полити, за один-два тижні до дозрівання, то смак плодів вже не відновлюється. Тільки полив за 3-4 тижні до дозрівання відновлює нормальний смак. Після посухи навіть при добавці цукру в компот й варення, не вийде високоякісного продукту, смак буде посереднім.

На відміну від яблуні й особливо груші, слива не боїться сильного поглиблення кореневої системи або місця щеплення. Така посадка може позбавити від появи рясної аличевої приштамбової порослі, а на абрикосовому підщепі у Ренклод, які поєднан з абрикосом - від поломок дерев сильним вітром. Але деякі сорти при переході на власні корені можуть дати поросль.

У перші роки слива дає дуже потужні пагони, їх треба скорочувати, залишити головні довжиною 60-65 см і один-два бічних на 10-15 см коротше. З зайвих частина видалити або перевести на плодушки, довжиною 20-30 см. Усі гілки повинні добре висвітлюватися сонцем. Кінці головних гілок повинні бути на відстані 50-70 см один від одного. Тоді не доведеться в майбутньому для розрідження крони випилювати товсті гілки, що слива не дуже «любить». Рани треба замазувати петролатумом, чистим нігрол, в крайньому випадку - гущею від соняшникової олії. Обрізати краще в березні. У посушливій зоні зливу досить часто після перших рясних врожаїв припиняє нормальний приріст і потребує (через рік) в легкому омолодженні. Дерево без приросту - кандидат на сильне підмерзання і на швидку загибель. Штамби й основні гілки сливи можуть легко отримати лютнево-березневий опік в сонячну пору, коли кінчається глибокий спокій. Тому з осені їх білять свіжогашеним вапном, особливо з південно-західного боку. Іноді в побілку додають трохи клею або якого-небудь отрути для знищення личинок комах.

Клястероспоріоз - дірчасті плямистість - починається зазвичай з Угорки ажанской, (Імперіал Епінез). Щоб листя не обсипалися і дерево не втратило морозостійкості, треба обприскувати не пізніше 20 днів до дозрівання плодів препаратами або сіркою з вапном навпіл (1% + 1%) (можна навіть по дозріваючим плодам). На наступну весну після прояву хвороби - блакитне обприскування 2-3 процентної рідиною до появи зеленого конуса. Важче боротися з товстоніжкою, яка вражає зелені плоди. Це шкідник зимує в кісточці недостиглих опалих плодів. Їх треба підбирати і знищувати (спалити, втопити у воді або закопати на глибину до 50 см). Інакше на наступний рік кожне комаха зашкодить більше 40 плодів. Гине товстоніжка в суху безсніжну, морозну зиму або від сильного заморозку під час вильоту (під час цвітіння білої акації). У цей термін треба обприскувати отрутами.

Синичка. Походження сливи: «бабуся» - Угорка рання Циммера, «батьків-ський» сорт - Угорка донецька рання. Термін дозрівання - надранній початок першої декади липня, разом з аличею великоплідною). Урожайність до 50-60 кг з дерева, зимостійкість середня - не вище Ренклод Альтана. Стійкість до клястероспоріозу висока. Сорт скороплідний.

Середня маса плодів до 25-28 г, колір темно-синій, м'якоть жовта, щільна, форма округло-овальна. Смак кислувато-солодкий. Дегустаційна оцінка 3 бали з плюсом. У плодах міститься: сухих речовин - 15-22%, цукрів - 7,5-14,4%, кислот - 0,6-0,8%, вітамі-на З - 11,4 - 28,1 мг%.

Відмінні особливості сорту: підвищена посухостійкість; плоди, в отли-чие від раніше районованій Ранньою синьою, не втрачають смаку і не в'януть на дереві (у час посухи); дуже ранній термін дозрівання.

Після випробування виділений в число перспективних Ставропольським НДІ садівництва, а також Інститутом садівництва УААН для південної зони України. Переданий на Держсортвипробування.

Ренклод ранній. Походження сливи: Джефферсон х Персикова. Термін дозрівання - кінець липня, споживання протягом тижня. Урожайність до 80-100 кг з дерева. Скороплідний з підвищеною стійкістю до клястероспоріозу і порівняно високою зимостійкістю і посухостійкістю. Сила росту середня і вище середньої, крона округла. Маса плодів до 35-40 г, форма округла, забарвлення жовта, м'якоть жовта, смакові якості для дуже раннього сорту добрі (смак кислувато-солодкий, з приємним ароматом). З плодів отримують хороші компоти. У плодах міститься: сухих речовин - 21,5 - 22%, кислот - 0,8%.

Відмінні особливості сорту: підвищена морозо- і посухостійкість, а це означає, що на відміну від районованих західноєвропейських сортів, Ренклод ранній не втрачає смаку після сильних посух; дуже ранній термін дозрівання; хороші розмір плодів і консервні якості. Кращі запилювачі: Угорка донецька, Угорка донецька рання, Ренклод Карбишева. Сорт районований на півдні та сході України, може розмножуватися по всій Україні.

Ренклод Карбишева. Сорт отриманий в результаті схрещування сортів Джефферсон і Персикової. Дозріває в Донбасі 5-7 серпня, за 20 днів до Ренклод Альтана, зімостой-кість його не вище останнього, але посухостійкість підвищена. Стійкий до клястероспо-ріозу. Скороплідний, вступає у плодоношення на 4-5-й рік, крона від округлої до плоско-округлої, листя темно-зелене. Плоди округлі або злегка плоско, масою до 35 г, забарвлення нерівна рожево-червона, зовні плоди нагадують Ренклод Альтана, але смакові якості вищі - смак десертний (кислувато-солодкий, з дуже приємним ароматом).

На відміну від Ренклод Альтана (смак після посухи часто 3 бали), смакові якості Ренклод Карбишева в компоті високі - 4 бали і вище. У плодах міститься: сухих речовин - 18-22%, цукрів до 14%, кислот 0 - 0,75%, вітаміну С до 7 мг%. Відрізняється підвищеною ефективністю посухостійкістю, приблизно раз в 5 років знижує врожайність у порівнянні з іншими районованими сортами через середньої морозостійкості.

Кращі запилювачі: Ренклод ранній, Угорка донецька, Угорка донецька рання. Районований у ряді областей України, перспективний від центру до півдня України і півдня Росії.

Угорка донецька рання. Сорт отриманий в результаті схрещування сортів Принц (Ренклод фіолетовий) і Угорка ажанская. Дуже схожий на «батька» - угорка ажанскую, але плоди крупніші і дозрівають в середині серпня за 10 днів до Ренклод Альтана. Термін споживання особливо довгий через те, що частина плодів не обсипається і зберігає десертний смак. Врожайність висока до 80-120 кг з дерева. Зимостійкість і посухостійкість підвищені, тому може розмножуватися по всій Україні і півдні Росії. Скороплідний, вступає у плодоношення на 4-5-й рік. Крона округла.

Середня маса плодів 25-30 г, забарвлення при повному дозріванні темно-синя, м'якоть зеленовато-жовта не щільна, з виключно високими смаковими якостями. Дає в перерабці ароматне повидло. У плодах міститься: сухих речовин - 20-23,6%, цукрів -9,6-14,7%, кислот - 0,9-1,2%, вітаміну С - 10,5-28,16 мг%.

Відмінні особливості сорту: десертний смак, середньоранній термін дозрівання, збереження десертного смаку протягом місяця на дереві, підвищені морозостійкість і посухостійкість. Районований у багатьох областях України, перспективний для півдня Росії.

Угорка донецька. Сорт (Угорка ажанская (Імперіал Еппінез)хУгорка італійська) середньопізнього (5-7 вересня) терміну дозрівання. Урожайність до 70-76 кг з дерева. Зимостійкість підвищена, тобто вище, ніж у всіх районованих сортів. Стійкість до клястероспоріозу вище середньої. Скороплодность висока: починає квітнути в 3-х річному віці, але самоплодність відсутня. Термін цвітіння ранній.

Середня маса плодів - 25-28 г, забарвлення темно-синя, м'якоть жовта, щільна, солодко-ватокисла, з приємним ароматом і повністю відстаючої невеликий кісточкою. Форма округло-овальна з шийкою. У плодах міститься: сухих речовин - 21-22%, цукрів - 10-12%, кислот - 1,1-1,2%. Дає відмінні продукти переробки: варення, компоти, сушку. Плоди в холодильнику зберігаються не більше місяця. Відмітні особливості: по-височини морозостійкість і посухостійкість, середній зріст.

Хороші запилювачі: Угорка донецька рання, Ренклод ранній, Ренклод Карбишева. Середні: Ренклод Альтана і Угорка ажанская. Районований у ряді областей України.

Отримав дві золоті медалі на Ерфуртській виставці в Німеччині.

Донецька консервна. Походження: Угорка ажанская х суміш сортів, можливий «батьківський» сорт Велетенська. Термін дозрівання пізній 7-10 вересня, за 5-7 днів до Ганни Шпет. Врожайність висока до 60-80 кг з дерева, зимостійкість і посухостійкість підвищені. Стійкий до клястероспоріозу. Скороплідний, вступає в плодоношення з 4-5-річного віку. Середня маса плодів до 60 г, форма округло-овальна, колір темно-синій, м'якоть щільна. Смакові якості десертні. Розмір плодів від «батька» - сливи Іс-Полінська, смак від «матері» - Угорки ажанскої. Дає хороші компоти. Недолік - поганенько відстає кісточка. У плодах міститься: сухих речовин - 17-22%, цукрів - 10,3-14,4%, кислот до 0,6-0,8%, вітаміну С - 11,4-28,1 мг%.

Відмітні особливості: дуже великі розміри плодів; підвищені морозостійкості і посухостійкість. Виділений як перспективний сорт в Ставропольському краї, а також інститутом садівництва УААН. Може розмножуватися по всій Україні і південь Росії. Переданий в Держсортовипробування.
З 400 сортозразків виділені для розмноження в Донбасі.

Президент. Дуже пізній сорт: дозріває в середині вересня. Дерева сильнорослокруглі, крона майже округла. Скороплідний, вступає у плодоношення на 4-й рік. Урожай-ність регулярна, висока. Морозостійкість середня. Стійкий до моніліозу. Маса плодів до 42 г, колір синій, форма округло-овальна. Кісточка вільно відділяється від м'якоті. Де-густаціонная оцінка свіжих плодів 4 бали. Столовий сорт, а також хороше сировину для раз-особистих видів технічної переробки.

Угорка Стенлі (Стенлей). Сорт пізній з великими десертними плодами. Маса плодів 40-45 г, форма округло-овальна з шийкою. Без зрошення може переклю-чаться на періодичне плодоношення з погіршенням смаку плодів. Морозостійкість висока, посухостійкість вище середньої.

 
ТЕРЕН

По всій Україні, частіше по балках, зустрічаються куртини дикого терну, іноді великі непрохідні зарослі. Серед тернів є мало- і високоврожайні. Плоди терну особливо важливі як сильні ліки для гіпертоніків, можуть лікувати також при хворобі шлунка. Терн пішов від аличі. Частина культурних тернів - це гібриди терну зі сливою і мають однакове з нею кількість хромосом. Багато культурних тернів на Волзі. Славиться і розмножується порослю середньорослий Терн великий волзький з високою морозостійкістю, масою плодів до 25 р. Його плоди дають хороші продукти переробки - мочку, компоти, варення.

Терн донецький - гібрид Терну великого волзького зі сливами. Термін дозрівання - середина вересня. Листя великі, з характерним терновим блиском. Може цвісти і плодоносити навіть після морозів в -30С. Не втрачає смаку після сильних посух і похолодання під час дозрівання. Плоди десертні, маса 20-25 р. Дерева сильнорослі.

Терн донецький великий - гібрид Терну великого волзького зі сливами. Термін со-зреванія - середина вересня. Листя великі з характерним терновим блиском. Може цвісти і плодоносити навіть після морозів в-30С. Не втрачає смаку після сильних посух і похолодання під час дозрівання. Плоди доброго смаку, маса 30-35 р. Дерева сільнорослікруглі.


АЛИЧА

У Донбасі культурні сорти аличі завезені з півдня приблизно 40 років тому. Випробування пройшли близько 300 сортозразків, але переважна більшість сортів виявилися вдосконалення-шенно не морозостійкі із середньою морозостійкістю з Криму виділені всього 5-6 сор-тів, частина з них гібриди з китайської сливою. Наприклад Рясна, рідше Кримська роза по-служили вихідними формами для виділення донецьких сортів аличі. З кубанських сортів самим морозостійким виявилася Кубанська комета (гібрид південній аличі з канадською сливою московського походження) та інші, але вони в нашій зоні недостатньо засухоустійкі. Серед донецьких вже з'явилися сорти, як і Кубанська комета, плодоносні навіть після -30С морозів, але самі великоплідні поки по стійкості ще тільки трохи перевищують стійкість рясно, головною «матері» донецьких сортів. Через гібридне походження більшості новітніх сортів у деяких недостатньо дієвий пилок. Ще не вивчені запилювачі. Тому садити в сад потрібно не менше 4-х сортів. Якщо в саду мало місця - їх можна прищепити в крону сливи домашньої. Алича цвіте перед сливою. Сорти мають різну силу росту - від слабкої до сильної, всі сорти дуже швидкоплідні. До якості грунту алича менш вимоглива, ніж слива домашня, але, звичайно, буде краще плодоносити на більш багатому грунті.

Обрізка дерев приблизно така ж, як у сливи - спочатку сильний приріст, який треба вкорочувати, пізніше рясний урожай змушує періодично проводити легке омоложення.

Алича, як і слива, може покриватися дірчастою плямистістю (клястероспоріоз). Обприскування перед дозріванням краще проводити сіркою (1%) + вапно (1%); навесні - бордоської рідиною.
Останні роки алича пошкоджується горностаєвої міллю, після знищення листя, вони знову виростають, зав'язь обсипається, але знову йде закладка квіткових бруньок. Ця міль якщо не боротися, вже почала пошкоджувати і дерева сливи домашньої. Обприскувати отрутами від комах відразу після цвітіння.

Дуже рідко може з'явитися щитівка, яка аличу навіть «любить» більше, ніж слі-ву домашню.
Дерева аличі можуть давати до 50-70 кг плодів з дерева, які дозрівають весь липень, разом з абрикосом, але плодоносять набагато частіше останнього і дають відмінні продукти пе-реработки.Донецькі сорти аличі

Надрання. Рясна св. запилення, дозріває зазвичай 1-2 липня, за 8-10 днів до Дрогана жовта. Маса плодів до 25 м. Забарвлення синя, форма округла, м'якоть щільна. Єдиний з «дітей» рясно має як у «матері» - присмак китайських слив. Дерева сильнорослі, морозостійкі. Передана в ГСИ.

Чорнушка. Рясна св. запилення, дозріває через 3-4 дні після надранніх. Плоди темно-сині, трохи сплющена, маса до 25 г, доброго смаку, плотномясі. Дерево сильноросе, морозостійке.

Дончанка рання. Рясна х Кримська роза, дозріває разом з Кубанської кометою в середньоранній термін, плоди темно-синьо-червоні, маса 28-30 г, плотномясі з хорошим смаком, дають хороші продукти переробки. На відміну від більшості сортів аличі - плоди при перезріванні не обсипаються. Дерево слаборосле. Районований на Україні, хоча по морозостійкості поступається Кубанській кометі.

Машенька. Середнього терміну дозрівання за 3-4 дні до рясних. Маса плодів до 30-35 г, темно-синьо-червоні, округлі, плотномясие. Дерево сильноросле. Смак - кислуватий. Морозостійкість середня.

Генерал. Рясна св. запилення. Плоди дозрівають через 3-4 дні після рясного, маса до 40-45 г, округло-овальні, плотномясі, забарвлення синювато-червоне, відмінного смаку. Крона широкопірамідальна. Дерево середньоросле. Морозостійкість - вища, ніж у рясних. Переданий в ГСИ.

Тетяна. Рясна св. запилення. Дерево сильноросле, плоди дозрівають в середньо-пізній термін (3-я декада липня), синьо-червоні, округлі, плотномясие, маса до 35-40 м. Морозостійкість підвищена. Переданий в ГСИ.

Сливовидної. Дерево сильноросле, морозостійке, високе, плодоносить після -30С морозів. Плоди округло-овальні, темно-сині, маса до 35 р. Передано ГСИ.

Оксамитова. Сіянець невідомого сорту, насіння суміші одиничних плодів після -30С морозу. Дерево сильноросле, крона округло-овальна, плоди дозрівають в кінці липня, маса до 25 г, червонуваті, плотномясі, доброго смаку, з повністю відстаючої кісточкою (рідкість для аличі), плодоносить після =30С морозу. Може використовуватися як підщепа.

Гармонія. Кримська роза св. запилення. Дерево сильноросле, з округлою кроною. Плоди округло-овальні, синюваті з червоним відливом, маса до 27-30 г, плотномясие, з незвичайно приємним ароматом і слабкою кислотністю. Морозостійкість середня.

Найда. Сіянець невідомого сорту. Дерево сильноросле, плоди дозрівають в кінці липня, жовті, округлі, маса до 30 м. Плодоносить після -30С морозу. Районований.

Полум'яна. Посів суміші одиничних насіння після -30С морозу. Дерево з шірокопірамідальною кроною, сильноросле. Плоди округлі, маса до 30 г, яскраво-червоні, щільно-мясие, доброго смаку, дозрівають наприкінці липня. Плодоносить після -30С морозу. Районований.

Як побічний результат селекційної роботи виділені 3-4 полукультуркі, які плодоносять після -30С морозу. На них вже приблизно 20 років наш розплідник розмножує сливу і аличу.

Виділені в колекції після випробування близько 300 сортозразків.

Рясна. Виведений в Нікітському ботанічному саду Костіної.
Дерево сильноросле, крона плоско. Плодоносить у другій декаді липня. Плоди великі, маса до 40 г, округлі, плотномясі, синьо-червоні. Морозостійкість середня.

Кримська роза. Сорт Нікітського ботанічного саду. Дерево сильноросле, крона округла, плоди дозрівають через 4-5 днів після рясного, жовті з рум'янцем, щільномясі, з підвищеною кислотністю, маса до 35 р. Морозостійкість трохи поступається Обільній.

Кубанська комета. Виведений в Кримській дослідною станцією ВИРа. Автори Єрьомін Г.В., Забродіна.

Дерево нижче середнього зросту, крона округла. Плоди округло-овальні, оранжево-червоні, доброго смаку, маса до 27-30 р. Термін дозрівання середньо ранній. Один з найбільш морозостійких сортів аличі гібридної.

Через недостатню посухостійкості для збереження розміру плодів необхідно частіше проводити легке омолодження.

 

АБРИКОС

Абрикос по центру і півночі України поки є аматорської породою, в основ-ному, розмножується для присадибних ділянок. Особливо цінуються сладкоядерние сорту і сіяних, хоча вони дещо поступаються гіркоядерним абрикосам в морозостійкості. Якщо абрикоси з гірким ядром, то синильна кислота у них не тільки в кісточках, але і в м'якоті. Через Вестн, що в невеликому кількості вона лікує нерви, у великому - отруює і такі Абрі-коси не завжди підходять людям з хворим шлунком. Тому, особливу увагу слід звертати на відбір сладкоядерних форм, які до деякої міри замінюють горіхи, і на особливо лікувальні - інтенсивно оранжево забарвлені форми, в яких багато вітаміну А, який сприяє поліпшенню зору і загоєнню ран. Треба тільки пам'ятати: одночасно з абрикосами потрібно споживати жири, в яких розчиняється вітамін А, - лише тоді він засвоюється.

В саду можна вирощувати навіть по одному дереву абрикоса та персика - через високу самоплідність вони будуть з хорошим урожаєм у роки гарного цвітіння. Абрикос можна прищеплювати в крону багатьох сортів сливи. Несумісність одиничних сіянців абрикосу зі сливою проявляється по особливому: вони погано ростуть, щорічно дають багато коротких тонких пагонів, нагадуючи їжака. Окремі сорти абрикоса (наприклад, Червонощокий) в кроні багатьох слив, навіть без наросту збільшує чечевички, з'являється осінній ознака несумісності - передчасне пожовтіння листя. Але все ж, абрикос краще прищеплювати на абрикос. Плодоносні дерева в періоди сильної посухи необхідно поливати. Серпневий полив може підвищити морозостійкість дерев. В особливо посушливу осінь необхідно зробити підзимовий вологозарядковий полив. Цвіте абрикос рано і часто дерева попадає під заморозки. Давно відомий спосіб, що дозволяє затримати цвітіння абрикоса на кілька днів. Полягає він в наступному: серед літа, після збирання врожаю, у абрикоса (крім дуже пізніх сортів) проводять легке омолодження, знімають до 1/5 крони, в залежності від стану дерева (метод Шітту). Дерева при гарному догляді, і особливо, при зрошенні встигають до осені дати новий приріст до 30-50 см, на якому закладаються квіткові бруньки з високою морозостійкістю. Причому, цвітуть вони на наступний рік днів на 4-5 пізніше, що може врятувати зав'язь від заморозків (вона до речі, дуже неморозостой-кая - не витримує навіть «непомітних» знижень температури до-1-20С).

Син Табарзи. Походження абрикоса: сіянець вірменського сорти Табарза, насіння з Мелітополя. Термін дозрівання середньоранній, врожайність до 50-60 кг з дерева, відносно стійкий до клястероспоріозу. Зимостійкість середня, посухостійкість висока. Дерево скороплідне, з округлою кроною.

Середня маса плодів до 30-35 г, забарвлення жовте, з невеликим рум'янцем. Вміст сухих речовин до 24,6%, цукру - 12,68%, кислот - 0,46%. Смакові якості добрі, кісточки з солодким ядром.

Відмінні особливості сорту: хороший розмір плодів, смак, солодке ядро, морозостійкість вище, ніж у Краснощок. Рекомендується для центру і півдня України, півдня Росії.

Заморозкостійкий. Походження абрикоса: сіянець середньоазіатського сорти Субхана, ймовірно, опилен місцевим Жерделі. Термін дозрівання середній, врожайність до 50-70 кг з дерева. Один з найбільш зимостійких, посухостійких сортів, на відміну від решти абрикосів - з високої заморозкостійкістю зав'язі. Відзначені два роки хо-рошего цвітіння більшості сортів абрикоса, але з урожаєм після помітного заморожування був тільки Заморозкоустойчівий. Дерево з округлою кроною, скороплідний.

Середня маса плодів до 25 м. Вони округло-овальні, трохи сплющена, світло-жовтого кольору, досить гарного смаку, зі слабкою кислотністю, без синильної кислоти в м'якоті, але в кісточці є невеликий відсоток цієї кислоти, яка зникає при підлогою дозріванні плодів.

Відмінні особливості сорту: підвищена стійкість до морозів, заморозити-кам, посухи. В останні роки, з дуже сильною засухою, тільки цей сорт був здатний і без догляду давати хороший приріст, навіть після морозів в -30С.

Рекомендується для центру і північної половини України.

Донецький сладкоядерний (Єременко (місцевий великий Жерделі) х Красноще-кий). Дозріває в середньопізні строки, плоди жовті із засмагою, округлі, маса 30-35 р. Серед сладкоядерних один із самих морозостійких.

Виділені в колекції після випробування близько 400 сортозразків абрикоса.

Поліський урожайний. Виведений в Києві, Укрсадінстітуте. Дерево з майже округлою кроною, плоди дозрівають в середній строк, округлі, маса до 30 г, забарвлення і форма плоду нагадує Червонощокий, але кісточка гірка.

Один з найбільш часто плодоносних сортів в умовах Донбасу.

Поліський великоплідний. Виведений в Укрсадінституті. Дерево схоже на Поліський урожайний, але плоди майже без забарвлення з невеликим засмагою. Маса до 30 г. Морозостійкість підвищена. Кісточка гірка.

 

ПЕРСИК

Через недостатню морозостійкості переважної більшості південних сортів (ис-намагаються до 300 сортозразків) - в північній половині України можуть розмножуватися поки тільки 5-6 сортозразків - і тільки для присадибних ділянок. Бажано персик вирощувати кущем, обрізка за типом винограду проводиться при появі бутонів: один пагін на плодоношення, поруч з 2 нирками, для росту, частина пагонів видаляються. Зайві ще раз видаляються серед літа. Форма куща - чашевидная. Тільки при такій обрізці плоди будуть більшими і смачнішими.

Після морозів до 27-30С проводиться від середнього до сильного омолодження куща. Персик частіше плодоносить всередині міст, особливо при посадці з південного боку будинків.
Для боротьби з курчавістю по зеленому конусу проводиться обприскування
бордоської рідиною. На початку літа - сірої з вапном (1% + 1%).

Донецький білий. Походження персика: суміш насіння з Вірменії. Плоди дозрівають в 3-й декаді серпня, врожайність до 30-40 кг з дерева. Зимостійкість - одна з найвищих, як у Київського раннього. Стійкий до кучерявості листя. Скороплідний, плодонося-сит на 3-й рік. Середня маса плодів до 100-110 г, основне забарвлення біла, без рум'янцю. М'якоть відмінного смаку, дає хороший компот.

Відмінні особливості сорту: входить в групу самих морозостійких персиків, разом з Новоселковсім (Київ) і сіянців Старка. Рекомендується розмножувати по центру т схід України - на кордоні розмноження персика. Давно розмножується в Донбасі.

Донецький жовтий. Одного походження з Донецьким білим. Морозостійкість трохи поступається Київському раннього. Плоди дозрівають в 3-й декаді серпня, масою до 150 г плотномясий. Обидва персика давно розмножуються розплідниками Донбасу, передані в Держсортовипробування.

Сіянець Старка. Виведений з насіння, привезених з Молдови (Старк св. Запилення).
Плоди дозрівають в 3-й декаді серпня, желтомясие, порівняно плотномясие, з рум`янцем до ½ плода. Маса плодів до 100-120 г, доброго смаку. Морозостійкість підвищена. Виділені в колекції.

Новоселківський. Виведений в Києві. Поки - одні з самих морозостійких сортів. Плоди дозрівають на початку серпня, розмір і забарвлення - типу Київського раннього, але смакові якості трохи гірше. Є 2 куща, яким 28 років.

Грінсборо. Американський сорт. Серед південних сортів - самий морозостійкий, хоча поступається іншим розмножували сорти. Плоди дозрівають разом з Новоселківського, округло-овальні, зі слабким рум'янцем, беломясие, доброго смаку, маса до 120-140 м.


АЙВА

Айва - одна з лікарських порід - лікує гіпертонію і безліч інших болез-ній. Вона дає різноманітні десертні продукти переробки. На відміну від своїх рід-родичам - яблуні і груші не потребує обприскуванні отрутами. Скороплодная, часто в 3-4-річному віці вже закладає квіткові бруньки. На відміну від більшості сортів яб-Лоні, здатна без особливих прийомів плодоносити щороку і давати гарні врожаї.

Цвіте айва пізніше яблуні і зазвичай «йде» від весняних заморозків, тому неред-ко плодоносить навіть у роки, коли яблуня без врожаю. У Донбасі і по півночі України мо-жет розмножаться тільки в Картинки формі. Кращі підщепи сіянці Тепловская, Анжарська з високою морозостійкістю коренів (з Червонослобідська, Волгоградської обл.) І до-нецький полукультуркі.

Айва дає ароматні першокласні продукти переробки, але при цьому потрібно врахувати одну особливість: скибочки айви, після видалення насіння і насіннєвої камери, спочатку відварюються в чистій воді, поки вони не стануть м'якими (пробувати вилкою). Потім зайву воду зливають (на компот), продукт засипають цукром і продовжують варіння, як і решти фруктів. Якщо ж відразу засипати цукор - скибочки будуть жорсткими.

Велике майбутнє у хеномелесу (японська айва). Плоди його багаті вітаміном С і дають відмінні продукти переробки. Особливо гарний ароматний цукровий сироп, який легко отримати, засипавши на добу скибочки хеномелесу цукром (можна з шматочками помаранчевої гарбуза, що додає вітамін А (смаку гарбуза не буде).

Донецька грушовидна. Насіння привезені з гірських районів Вірменії. Дозрівання-ють плоди восени, на початку жовтня. Урожайність до 35-50 кг з дерева, зимостійкість до-вільно висока. Плодоносить без запилювачів - самоплодовий (велика рідкість). Скоро-плодовий, плодоносить на 3-4-й рік.

Середня маса плодів до 100-50 г, вони округло-овальні, з невеликим горбком біля місця прикріплення до дерева. Забарвлення жовта, смак солодкувато-кислий. Дозріває на 5-7 днів раніше волгоградських сортів і, як і останні, дає відмінні продукти переробки - компот, варення. Хвороб не відзначено, але після місяця лежання плоди зсередини буріють від невідомої хвороби, тому через 2 тижні мають перероблятися (і все волгоградські сорту теж осінні).
Рекомендується для розмноження по центру і півночі України.

Кращі волгоградські сорти давно розмножуються в Донбасі: Червонослобідська, Пер-перспективних, Чудова (не самоплодние) з масою плодів до 150 м.

На відміну від волгоградських сортів Донецька грушовидна завжди пізно восени сбра-Сива лістья.Южние сорту в Донбасі швидко гинуть.

Виведені в колекції після випробування 20 сортозразків.

Червонослобідська. Дуже скороплодная, осіння айва, плоди плоско, мас-са до 150 г, доброго смаку.

Перспективна. Плоди округлі, знімна зрілість на початку жовтня. Маса плодів до 120-140 м.

Чудова. Плоди округлі, маса до 120 р. У всіх сортів Краснослобідської дослідної станції плоди дають відмінні продукти переробки, врожайність майже щорічна до 30-60 кг з куща.


ЯБЛУНЯ

Кальвіль донецький. Пізньозимовий сорт яблуні (Бойкен х Ренет Симиренка). За 10 років випробування в незрошуваних умовах Донбасу дав урожай на 30% більше Ренету Сімі-ренко і на 50% - Джонатана. Зимостійкість вища, ніж у Ренету Симиренка, стійкість до парші - вище середньої. Скороплідний, навіть на сильнорослій підщепі в 3-річному віці вже закладає квіткові бруньки по всій довжині однорічного приросту, згодом пло-доносить на коротких плодушках.
Середня маса плоду 120 г, основне забарвлення зелена, у наслідку в лежанні - жовта, шкірка щільна. Форма плоду плоско-округло-конічна, з горбиками на вершині, м'якоть соковита, дрібнозерниста. У березні, за оцінкою комісії в інституті УААН, смакові якості визначені на півбала вище Ренету Симиренка. У плодах міститься: сухих речовин - 12,2-15,4%, цукрів - 10,53-11,29%, кислот - 0,59-0,80%, вітаміну С - 7,4 -14,01 мг% . Смак солодкувато-кислий, але кислота слабкіше, ніж у Бойка, з приємним ароматом. Лежкість вище, ніж у Ренету Симиренка, але при одній умові: - в сильну спеку і посуху необхідний одноразовий полив в кінці липня - початку серпня, інакше при переході на періодичне плодоношення через 5-7 урожаїв частина плодів будуть наливні, що скоротить лежкість. Цей полив забезпечує і хорошу щорічну закладку квіткових бруньок.

До відмітних особливостей сорту відносяться не тільки висока скороплодность, але і здатність до високої щорічної врожайності. Природна сила росту - середня. Плоди дають високоякісну мочку і інші продукти переробки (яблучне тісто). Замінює Антонівку.
Сорт може розмножуватися практично від центру до півночі України.
Районований на сході країни.

Особливості перещеплення кісточкових

Всі способи перещеплення дерев розроблені в основному і описані в підручниках для яблуні і груші. Якщо їх застосовувати до кісточковим, то приживлюваність черешків може скласти: у сливи і аличі в кращому випадку 30-50%, а у черешні та персика може нічого не прижитися.

Живці всіх плодових порід заготовляють на початку зими до настання сильних морозів. Живці яблуні і груші добре зберігаються в звичайних підвалах у вологих тирсі. Кісточкові краще зберігати замороженими, для чого з північного боку ладі-ня в морозний день насипають на шматок плівки вологі тирсу, укладають на них чорний-ки (можна обернути їх у вологу ганчірочку), потім вкривають снігом і вологими замерзаючими тирсою шаром 20 - 30 см. Навіть у дні відлиги під тирсу довго не проникає тепло. Для щеплення кісточкових краще заготовлювати більш товсті черешки, так як тонкі зазвичай гірше приживаються або зовсім не приживаються. Кісточкові живці краще приви-вать на початку березня, в дні відлиги (при позитивній температурі).

Плівка під тирсою допоможе Вам здерти живці разом з тирсою і занести їх в будинок для відтавання. Протягом декількох днів під час щеплення черешки можна зберігати у вологому ганчірці під холодильною камерою в звичайному холодильнику (краще встановити його на граничний холод). За день до щеплення кінці живців бажано зрізати і помістити в воду не більше ніж на добу.

Якщо яблуню і грушу можна прищеплювати в будь-якому віці, лише б дерево було здоро-вим, то кісточкові бажано прищеплювати тільки на молоді дерева, не старше 5-ти років. Перещеплення в більш старшому віці може погубити дерево.

Спосіб щеплення в приклад за кору. Щеплення сідлом за кору в посушливих умовах часто ламаються, не зростаються у верхній частині черешка.

При щепленні слід враховувати сумісність прищепи та підщепи.

Черешню краще прищеплювати в крони сільнорастущіх вишень. Якщо черешню прищеплювати в крону черешні, дерева частіше гинуть. Щеплення черешні в крону слаборослих вишень су-громадської знижує морозостійкість деревини і квіткових бруньок черешні, плоди дрібніше-ють.
Особливо погано вона поєднується з вишнями, близькими до дикої степової вишні. Погано поєднується черешня також з магалебкой і царападусамі (гібриди вишні з черемхою).
Сливу краще прищеплювати в крони сливи. Тільки окремі сорти групи Ренклод (Ренклод ранній, Ренклод Карбишева та ін) можуть добре поєднуватися в абрикосом. При-завивки сливи в крону аличі призводить до сильного щорічного зростання пагонів аличі нижче ме-ста щеплення сливи, які душать щеплення. Це свідчить про недостатню сумісного стімості сливи з аличі.
Алича прищеплена в крону сливи домашньої і інших видів сливи: канадською, Уссурі-ської, китайської та ін, чудово з ними поєднується. Алича також нерідко поєднується з абрикосом. Абрикос краще прищеплювати на абрикос. Але він часто поєднується і з сливою, причому іноді стає крупніше.

Персик добре поєднується з місцевими формами абрикоса - основного підщепи для персика при розмноженні по центру України. На півдні персик прищеплюється на персиковому або мигдалевому підщепах. Для умов Донбасу ці підщепи не морозостійкі. Сумісні персики зі сливами - Угорка донецька, Угорка італійська. Не сумісні персики з Анною Шпет і багатьма іншими сливами.

Яким же з більш, ніж 300 відомих способів краще прищеплювати кісточкові?

Найлегший - щеплення окулірування в кору. Якщо кора товста, у 2-3-річних гілок краще окуліровать звичайним способом, за крону. Тут можна обійтися навіть без окуліровоч-ного або прищепного ножів. Т-подібний розріз можна зробити звичайним ножем, але дуже обережно, не врізаючись в деревину, інакше глазок запливе клеєм і загине. Кору можна розсовувати нігтями великих пальців, а щиток зрізати лезом безпечної бритви. У ко-сточкових щиток краще зрізати без деревини, довжиною не менше 2 см (по 1-1,5 см нижче і вище нирки). Вставляти щиток необхідно швидко. Прищеплювати краще в ранні ранкові ча-си, коли відносна вологість повітря не нижче 60%. Якщо щеплення йде вдень або ве-чером, коли сухо і дме вітер, у кісточкових, особливо у вишні та абрикоса, швидко окис-ляють, буріють відкриті тканини, що не сприяє приживлюваності. Окулірування в приклад може проводитися тільки на самих молодих деревах. Якщо кора досить товста - краще окуліровать звичайним, старовинним способом, вставляючи щиток за кору. На кожну гілку, для гарантії, вставляються по 2-3 щитка через 5-7 см один від одного. Обв'язують звичайною плівкою. Окуліровку в крону краще робити в червні, липні, але не пізніше початку серпня, якщо добре политі дерева. Важливо, щоб і після окулірування кора відставала ще не менше 2-3 тижнів. Тоді щиток добре обростає калюсу і витримує зиму.

Знімати обв'язку краще через місяць, залишивши шматочок плівки вище верхнього вічка, ко-торий дозволить швидко знайти в березні верхню окулірування і зрізати гілку на 0,5 см вище прищепленої бруньки, замазавши рану петролатум (садової замазкою або несолоним жиром). Од-новременно видаляються всі не щеплені гілки та гілочки.

Весняну щеплення черешком краще робити з початку березня копуліровкі без язичка, який сприяє появі камеді.

Бажано, щоб зрізи на черешку і дереві були однієї довжини і ширини, але якщо держак трохи тонше, то його низ і одна сторона повинні точно збігатися з камбіальних шаром (шар клітин між деревиною і корою) підщепи. На черешку залишають дві бруньки.

Після обв'язування стрічкою з плівки місця щеплення, держак зверху закриваємо шматком плівки від висушування вітром, але не щільно, а, щоб він не нагрівався через плівку, свер-ху шматком паперу або газети. Знімають це укриття тоді, коли під плівкою з'являються перші листочки.
У проростаючих живців вишні - треба вчасно обірвати зачатки квіток. Також ж-лательно обірвати бутони на щепленнях персика та ін порід.

Обв'язку з живців знімають тоді, коли довжина пагонів досягає 25 см. Можна знову обв'язати місце щеплення або ж прив'язати кілочки нижче місця щеплення, а до них - зеле-ную щеплення. Це обереже щеплення від обломів вітром, що може відбутися тільки в перший рік росту. Нижче щеплень все літо кілька разів видаляються всі пагони підщепи. Щеплення яблуні і груші в крону вимагає на рік залишати в нижній частині крони кілька пагонів свого дерева, у них час від часу пріщіпліваются верхівки. Вони залишаються для живлення коренів. Не поспішайте зневірятися, якщо у окулянт черешні загинула нирка, продовжуйте видаляти пагони нижче щеплення. Якщо щиток живий, то через деякий час на ньому з'являється 4-6 пагонів з адвентивних (сплячих) нирок.

Якщо виконати всі ці поради, то приживання кісточкових можна довести до 70-80%.

 

Пошук по сайту

Шукати

Контакти

Саджанці яблуні, саджанці груші, саджанці персика, саджанці сливи - СП Парк
(основний офіс)

08330, Україна, Київська, с. Дударков, вул. Леніна, будинок 127
  • +38 (044) 223-98-XX

Сайт

Саджанці плодових, ягідних культур, озеленення, ландшафтне проектування

Саджанці плодових, ягідних культур, озеленення, ландшафтне проектування

 
 
 
Написати повідомлення
Оберіть форму звернення:
 
 
 
Ідентифікатор сторінки
Ідентифікатор сторінки:
1234

Пошук
 
 

Закрити
 
 
Замовити дзвінок
person
phone
email
record_voice_over
create